EcoPaperLoop:
Egy Új Közép-európai Projekt az Összegyűjtés és Termék Tervezés Fejlesztésére
Sajtóközlemény 1/2012
A papír az egy értékes nyersanyag nem szabad megsemmisíteni. A papírt, megújuló forrásokból nyerjük, de különböző okok miatt túl sok megy belőle veszendőbe. A nem megfelelő papírgyűjtési rendszer, drasztikusan csökkentheti a visszaforgatható papír mennyiségét. Ugyancsak károsan hat a nem megfelelően megtervezett grafikai vagy csomagolóipari termék, ami a papírt az összegyűjtésre alkalmatlanná, sőt esetenként arra ártalmassá teheti.
Janez Potočnik Környezetvédelmi Megbízott egy új jelentésében arról számol be, hogyan kezelik az EU tagok a városi hulladékukat.“ Sok Tagország nagymennyiségű hulladékot tesz földi lerakókba — ami a lehető legrosszabb megoldás — a jobb, elérhető anyagi forrássokkal finanszírozható alternatívák helyett. Értékes forrásokat temetnek el, jelentős gazdasági előnyöket elveszítve a hulladék-kezelő ágazatban meg nem teremtett munkahelyek miatt, mialatt mind a környezet mind pedig az emberek egészsége károsodik. Ezt az eljárást nehéz megvédeni a jelenlegi gazdasági helyzetünkben.”
EcoPaperLoop Milánóban indult útjára
A Közép-európai régiókban a visszaforgatott papír az egy fontos nyersanyag-forrás. Ugyanakkor a visszagyűjtött papír aránya a különböző régiókban még mindig nagyon eltérő. Mivel a visszaforgatható papírt nem csak abban az országban gyűjtik össze, ahol előállítják számos lényeges szempontot, mint például eco-tervezés, eco-visszagyűjtés, nemzeteken átívelő szinten kell fejleszteni a fenntartható papír-visszaforgatás növelése érdekében.
Az új project célja a papír minőségének javítása visszaforgathatóságának növelése érdekében. „A kulcs a tudatosság” mondta Graziano Elegir a Milánói Innovhub-SSI munkatársa, a projekt koordinátora a hivatalos megnyitó alkalmából, „és mi azon leszünk, hogy a teljes papíripari lánc minden képviselőjének tudatosságát növeljük: a kiadókét, a nyomdákét, tervezőkét, a csomagoló illetve nyomdai termékek vásárlóiét, a termékgyártókét valamint az adott helyen működő önkormányzatok képviselőiét.”
Az első ülésen Milánóban a projekt partnerek Olaszországból, Németországból, Lengyelországból, Magyarországból és Szlovéniából kölcsönösen megállapodtak, a projekt különböző részeiben alkalmazandó stratégiákról, illetve koncepciókról. Ez lehetővé teszi olyan termékek előállítási lehetőségének a fellendítését, amelyek visszagyűjtés után könnyen feldolgozhatók. „És ez lehetővé teszi a legjobb összegyűjtési stratégia egységes alkalmazását az érintett régiókban” tette hozzá Elegir.
EcoPaperLoop hozzájárul a papíripari termékek visszaforgathatósági számának a növelésével a fenntartható fejlődés és fogyasztás Lisszabon stratégiájához (Lisbon strategic objective for Sustainable Production and Consumption (SCP/SIP). Ez csökkenti az új papíripari termékek előállításához szükséges energia és vízfelhasználást, mialatt a megújuló nyersanyagok visszaforgatása által, szerves szén tárolást is lehetővé tesz.
Az EcoPaperLoop projekt 2014 végéig tart. A projekt közös létrehozásában az Európai Unió/Európai Körzeti Fejlesztési Alap (European Union/European Regional Development Fund (ERDF)) és a lokális projekt partnerek vesznek részt.
2012. Szeptember 24
EcoPaperLoop
Közönségszolgálat
Oetztaler St 5 B · 81373 München · Germany
Tel. +49 (89) 769 2332 · E-Mail info@ecopaperloop.eu
If you have any questions, do not hesitate to contact us!